Arguvan'da Ersoy Eren'in hayali büyük!

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde Arguvan Belediye Başkanı seçilen Ersoy Eren çalışmalara oldukça hızlı başlamış.

Makam odasının kapılarını kapatmayan ve gelen herkesle mutlaka görüşen Eren, bir yandan sorun ve istekleri dinlerken diğer yandan da ilk etapta hayata geçirmeyi planladığı çalışmaların startını verdi.

Eren, Arguvan’ın borcundan şu ana kadar yapılan çalışmalara, Arguvan ile ilgili hayallerinden Türkü Festivaline kadar her konuda samimi açıklamalarda bulundu.

“ARGUVAN İÇİN HER ZAMAN HAYALLERİM VAR”

“Ersoy Eren’in Arguvan’la ilgili hayali yeni başlamadı” diyen Eren,

“Bu serüven, 1990’lı yıllara dayanıyor. İstanbul ayağında dernek ve vakıf kuruculuğu yaptım. Uzun yıllar başkanlık görevinde bulundum. Arguvan Derneği’ni 1995 yılında vakfa dönüştürdük. Kurucu üyelerinden birisiyim. Arguvan’la ilgili hayalimiz o dönemden buyana vardı”

ifadelerini kullandı.

 “ARGUVAN’DA TÜRKÜ FESTİVALİNİ BAŞLATTIK”

Arguvan’ı her zaman kutsal bir yer olarak gördüğünü anlatan Eren,

“Kendi memleketimiz olmasından kaynaklı hep böyle gördük. Her zaman Arguvan’a nasıl katkı sağlarız, Arguvan halkının nasıl rahat bir ortamda yaşamalarına katkı sunarız bunun çabası içinde olduk. İstanbul’daki bütün çalışmalarımızda Arguvan’a desteklerimiz oluyordu. 2003 yılında ilk türkü festivalini başlatana kadar sürekli İstanbul’dan Arguvan’a geliyorduk. Türkü festivalini başlatan ekibin içerisinde yer aldım. İlk 3 yıl başarılı bir festival dönemi oldu. Arguvan’a daha da bağlandık. İlk dönemde komşularımızla Arguvan’a gelen sanatçıları misafir ederdik. Baktım ev küçük geliyor, köye ev yaptım. Arguvan ile ilgili hayallerimiz devam etti. Arguvan’a yerleştik”

dedi.

“AYRIŞTIRICI DEĞİL BİRLEŞTİRİCİ OLACAĞIZ”

Eren, Arguvan halkının sıcakkanlı olduğunu ancak son yıllarda bir ayrıştırmanın söz konusu olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Seçim döneminde bana “Arguvan’da en önemli projeniz ne?” diye soruyorlardı. Arguvan’da en önemli projem; kucaklaşma, insanlar arasında siyaset için yapılan ayrımı yok etmek. Buna da başladık. Aday adaylığı döneminde başladık. Meclis üyelerini Arguvan’da yaşayanlardan belirledik. Belediyeye muhalefet olanları da işin içine dahil ettik. Zorlu bir seçim süreci yaşadık. Arguvan halkının desteğiyle hep birlikte bunu başardık. Bana ait bir başarı değil, hepimizin başarısıdır. Bize oy versin vermesin herkese aynı mesafedeyiz. Ayrıştırıcı değil birleştirici olacağız.”

“SON DÖNEMDE YAPILAN HARCAMALAR DİKKAT ÇEKİCİ”          

Arguvan’da çalışmalara hemen başladıklarını anlatan Eren,

“Kadınlarımız için çalışmalara başladık. Bir kadın merkezi yapılacak. Gençler için bir alan hazırlıyoruz. Küçük dokunuşlarla başladık. Belediyeyi devraldığımızda bazı sorunlarla karşılaştık. Çok büyük bir borç olduğunu düşünmüyorum. Kasada para var ama borçta var. Ödemezseniz para olur. Arguvan Belediyesi’nde büyük bir borç çıkmaz ama devredilirken söylenen para da olmaz. Sorun para meselesi değil asıl mesele; belediye başkanımız aday gösterilmeyince o arada parayı nerelere harcadığıdır. Bu Arguvan halkının parasıdır. Seçim başlamış “Yol yapıyorum” diye kuma, çimentoya büyük para ödemişsin. Bize göre büyük para çünkü bizim bütçemiz kısıtlı. Bu harcamalar çok dikkat çekici. 3-4 aylık mevzu bize garip geliyor. Vatandaşa ihtiyacı var yok kum ve çimento verilmiş. Göreve geldiğimizde de kum, çimento ve tuğla isteniyor. Mağdur ve ihtiyacı olana veririz ama her gelene kum, çimento vermeye gücümüz ve bütçemiz yetmez. Seçim dönemi öncesi biriktirdiği parayı harcamış, tüketmiş. Biz bunu yapamayız. Hala talepler devam ediyor. Bizde belediyenin kapısına “Kum, çimento talebi alınmamaktadır” diye yazdık. Bununla baş etme şansınız yok. Böyle bir bütçede yok. İhtiyacı olanlar hariç”

diye konuştu.

“İLLER BANKASINDAN GELEN PARANIN YÜZDE 70’İ PERSONELE GİDİYOR”

Eren, hesabı kitabı toplayıp, küçük çalışmalarla işlere başladıktan sonra dışarıya açılacaklarını ifade  ederek

“Kardeş Belediyecilik projesine önem veriyorum. Bütçesi büyük olan belediyelerle görüşeceğiz. Bizim imkanlarımız kısıtlı, dışarıdan destek alacağız. Bütçe sıfır. İller Bankası’ndan gelen paranın yüzde 70’i direkt personele gidiyor. Seçim döneminde ocak ayında yüzde 100 bir atış yapılmış. Ondan önce personelimiz mağdur edilmiş, ciddi bir zam yapılmamış. Ocakta bu zam başlatılmış. Gerçek gelir kaynağımız İller Bankası’ndan gelen para ve büyük oranı personele gidiyor. Eliniz kolunuz bağlanıyor. Personelin maaşını geri çekme yetkimiz var ama bunu yapmayacağız. Bir süre sıkıntılı, tasarruflu gideceğiz ama bu durumu düzelteceğiz. Personellerimizde iyi niyetli, bize yardımcı olacaklar. Dış desteklerle Arguvan’a hizmet edeceğiz”

dedi.

“İŞ MAKİNALARINI BAKIMA ALDIK”

Arguvan’daki iş makinalarının çok eski olduğunu dile getiren Eren,

“En önemli sorunlardan birisi de iş makinaları. İş makinalarının birçoğunun ya bakıma ihtiyacı vardı ya da arızalıydı. Sırasıyla bakıma gönderiyoruz. Acil olanları bayram arasına sıkıştırıp, yaptırdık. Diğer iş makinalarının bakımları ise devam ediyor”

ifadelerine yer verdi.

“MAHALLELERİN SORUNLARINI BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ”

Muhtarlarla bir toplantı yaptıklarını mahallelerinin durumlarını, ihtiyaçlarını, sorunlarını ve mahallede yaşayanların taleplerini aldıklarını kaydeden Eren, şunları söyledi:

“Mahallelerimizin çok fazla sorunları var. Yollar başta birçok eksik var. Mahallede yaşayan vatandaşlarımızın talepleri bulunuyor. Muhtarlarımızla bir araya geldik, bunları dinledik. Cenaze evi talebi var. Bazı mahallelerimizin ortak kullanım alanları yok. Bunları birlikte göğüsleyeceğiz. Belediye, vatandaş varsa mahallenin derneğiyle birlikte hizmet yapacağız. Belediye-vatandaş işbirliğini hayata geçireceğiz. Mahallenin sorunları çok beklemiş, biz işbirliğiyle sorunları çözeceğiz.”

“DOĞALGAZ GELECEK”

Eren, Arguvan’a doğalgazın geleceği müjdesini vererek

“Artık bu gerçekleşecek. Bazı eksikler var ama onlar tamamlanacak. Evrakların tamamlanmasının ardından bu senenin sonuna doğru ilçe merkezinde doğalgaza başlanacak ve mahallelere verilecek. Arguvan için umut verici. Bu çalışmalara da başladık”

dedi.

“KÜTÜPHANEMİZ DAHA İYİ HİZMET VERECEK”

Kütüphane ile ilgili bir çalışmalarının olduğunu ifade eden Eren,

“Kütüphanemizi kültür merkezimizin içine alıyoruz. Öğrencilerimizin gece gündüz kütüphaneden faydalanması için bu çalışmayı yapıyoruz. Hem güvenlik anlamında bir sorun olmayacak hem de rahat bir ortamda çalışabilecekler. Bunun yanında bir Arguvan arşivini oluşturacağız. Araştırmacılar, yazarlar gelip burada çalışma yapabilecekler”

diye konuştu.

“ARGUVAN TÜRKÜ FESTİVALİNİ YAPACAĞIZ”

Eren, Arguvan Türkü Festivali ile ilgili şunları söyledi:

“Türkü Festivalini yapacağız. Gücümüzü birleştireceğiz. Dernek ve vakıflarla işbirliği yapacağız. İstanbul’daki vakıf başkanımızla görüştüm, olumlu bir sonuç çıktı. En kısa sürede bir araya geleceğiz. Bu noktada Milletvekilimiz Veli Ağbaba’nın da desteği çok önemli. Festival yapmayı planlıyoruz. Tarihini henüz belirlemedik. Kurulacak bir komiteyle buna karar vereceğiz. Arguvan Türkü Festivalini bu sene gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

“YAPILAN İŞLERİ YOK ETMEYECEĞİZ DAHA DA GELİŞTİRECEĞİZ”

Arguvan’da bulunan lavanta bahçesinin ilçeye ekonomik anlamda bir katkısının olmadığını dile getiren Eren,

“Bu iş yapanlarda ifade ediyor; belirli bir miktarın üzerinde olmazsa değerlendiremiyorsunuz. Küçük bir alana lavanta ekilmiş, her sene bakımı yapılıyor. Lavanta yetiştiriyoruz ama değerlendirme noktasında belirli bir dönümün üzerinde olması gerekiyor. Burada kısıtlı bir imkanla yapmışlar. Buna rağmen lavantayı sökmeyeceğiz, bakımlarını yapıp, değerlendireceğiz. Belediyenin desteğiyle kurulan bir kooperatif var, onu da tanımaya çalışıyoruz. Kooperatifimiz ekinleri değerlendiriyor. Görüşmelerimizi yaptık. Birilerinin yaptığı işi yok etme gibi bir derdimiz yok. Yapılanı geliştirmeye bakacağız. Yapılan işleri görüp ona göre kararımızı vereceğiz”

ifadelerini kullandı.

“ MALATYA ARGUVANSPOR BİZE YÜK, AMATÖRÜ DESTEKLEYECEĞİZ”

Göreve geldiklerinde Malatya Arguvanspor'un 3.Lig’den BAL’a düşmesinin kesinleştiğini kaydeden Eren,

“Belediye olarak Malatya Arguvanspor’un yönetiminde değiliz. Ayrı, seçilmiş bir yönetimi var. Belediye ile direkt bir bağlantısı yok. Bugüne kadar belediyenin desteği olmuş ama bizim bütçemize göre büyük bir yük olduğunu düşünüyorum. Neden yük? Belediyeler profesyonel kulüplere yardım edemiyor, amatör kulüplere yardım ediyor. Bütçesinden belirli bir oranda kaynak verebiliyor. Bizim tesisimizde kalıyorlar ve hizmetleri yapılıyor. Maç günleri Arguvan’da olduklarında personelimiz görev yapıyor. Bizden bağımsız ama bize bağımlı görünüyor. Arguvan’ın reklama ihtiyacı yok, bunu festivalimiz sağlıyor. Reklam amaçlı Arguvan halkının parasını onlara ayırmayı doğru bulmuyorum. Ligde kalan haftalar için destek verdik ama bağımsız bir yönetimle belediyemizi yormadan idare edilmelidir. Ufak desteklerimiz olabilir ama kulübün ayrı bir yönetimi var, o şekilde idare edilmesi daha doğu olacaktır. Arguvan’da amatör spor branşlarını destekleyeceğiz. Arguvan’daki çocuklarımız ve gençlerimiz spor yapsın, bunu destekleriz. Malatya Arguvanspor’un reklam dışında Arguvan’a hiçbir katkısı yok. Deplasmana gelen takımlar otelde kalmıyor, lokantada yemek yemiyor, gelen seyirci buradan bir şey almıyor. Arguvan’a hiçbir katkısı yok. Biz amatörü destekleyeceğiz”

diye konuştu.

“DANIŞMA KURULUNDA ÇALIŞMALARIMIZI İSTİŞARE EDECEĞİZ”

Eren, kararlarını tek başına almayacağını ifade ederek

“Çoğulcu karar almak istiyoruz. danışma kurulumuz olacak, yapacağımız işleri istişare edeceğiz. Her şeyi soracağız. Arguvan’a yapılacak yatırımları masaya yatıracağız. Ben yaptım, oldubitti olmayacak. Gerekirse halkımıza soracağız, anket yapacağız. Danışma kurulunda herkes olacak ve görüşlerini söyleyecek. Arguvan’ı Arguvan halkı ile birlikte yöneteceğiz”

dedi.

KAYNAK: MALATYA SÖZ 

HABER LİNKİ: OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sayfayı paylaş