Arguvan Türküleri

“Geleneksel halk müziğimizin farklı bir söyleyiş tarzının belirgin bir örneğini de Arguvan ve köylerinde okunan Arguvan havaları oluşturur. Söyleyiş tarzının kolaylığı, sözlerin anlaşılabilir ve basit olarak işlenişi, konuların güncel ve herkesçe yaşanabilir olması, duygulu ve güçlü ifadelerin kelimelere yüklenişi Arguvan türkülerini benimsetmiş ve yaygınlaştırmıştır. Yöreye ait birçok türkü TRT repertuarında yer almaktadır. Anadolu halk türküleri içerisinde, Arguvan ezgilerinin önemli bir yeri ve katkısı vardır. Bu da hayatın bir parçası olarak türküleri yaşayan ve algılayan Arguvanlı için doğaldır. Türküler bazen sevda, hasret, ayrılık yüklüdür. Bazen de acıların dertlerin dile getirildiği motiflerle haykırır bizlere” (Hüseyin Şahin / Süleyman Özerol- Arguvan Türküleri kitabından).

 

2003 yılından itibaren düzenlenen Uluslararası Arguvan Türkü Festivali; Arguvan Belediyesi, Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı, Köy ve Mahalle Derneklerinin organizasyonudur. Amacı; Arguvan Türkülerini kaynağında, birinci elden türkülerin kaynağı ile türkü severleri ile buluşturmaktır.

Arguvan denince akla “türkü” gelir, “Arguvan türküleri” gelir. Ünü Malatya’yı aşıp tüm Türkiye’ye yayılmış türkülerin onuruna her yıl Temmuz ayında bir festival düzenlenir. ‘Uluslararası Arguvan Türkü Festivali’ adıyla düzenlenen festival süresince türküler-şiirler okunur, konserler verilir. Sadece müzikseverler ve müzikle uğraşanlar buluşmaz bu festivalde, çoğu gurbette birçok Arguvanlı bir araya gelir, hasret giderir.

 

ARGUVAN TÜRKÜLERİNİN İÇERİK ANALİZİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Sayfayı paylaş