HAKKINDA

Arguvan

Yüzölçümü: 1.037 km2

 

─░l Toplam Nüfusu : 812.580

 

Arguvan Toplam Nüfus : 6.869

 

Önceki Y─▒llara Ait Nüfus Bilgileri : 2018 - 2019 - 2020- 2021

 

 

Morhamam ve Karahüyük köylerindeki höyüklerden ve Karababa harabelerinden elde edilen bulgulara göre ilçe merkezindeki yerle┼čimin tarihi eski ça─člara dayanmaktad─▒r.

 

4. yüzy─▒ldan itibaren Bizans kaynaklar─▒nda Argaous ad─▒yla görülmektedir. 8. yüzy─▒la ait Arapça kaynaklarda Argaûn ad─▒ kaydedilmi┼čtir. Sözcü─čün her iki biçimi ço─čul halde olup "Arga'lar" veya "Argav'lar" anlam─▒n─▒ ifade eder. 11. yüzy─▒la ait Ermenice vekayinamelerde ise Argawan ad─▒ kullan─▒l─▒r. Bilge Umar eski bir Anadolu dilinde *Argawana ad─▒n─▒n "gümü┼čyeri" anlam─▒na gelmesi ihtimali üzerinde durursa da bu görü┼čün belgesel temeli zay─▒ft─▒r..

 

Osmanl─▒ Devleti zaman─▒nda Tahir buca─č─▒ ad─▒ ile Arapgir'e ba─čl─▒ olan Arguvan, sonradan ilçe olarak Diyarbak─▒r'a ba─članm─▒┼č daha sonra 1873'de tekrar Tahir ad─▒ ile Keban'a ba─čl─▒ bir nahiye haline getirilmi┼č, Cumhuriyetin ─░lan─▒yla merkez ilçe olarak Malatya'ya ba─članm─▒┼č, 1954 y─▒l─▒nda Tahir nahiyesi merkez olmak üzere Arguvan ad─▒ ile Malatya iline ba─čl─▒ bir ilçe haline getirilmi┼čtir.

 

îl Merkezine 64 km. uzakl─▒ktad─▒r. Do─čuda Arapgir, bat─▒da Hekimhan, kuzeyde Sivas ile Divri─č ilçesi, güneyde Malatya merkez ilçe ile Elaz─▒─č topraklar─▒yla çevrilmi┼čtir. ─░lçenin yüzölçümü 1.037 km2'dir. ─░lçenin bir belediyesi, 49 mahellesi ve 73 mezras─▒ vard─▒r.

 

Arguvan ilçe merkezi devaml─▒ yer kaymas─▒ sebebiyle iki defa de─či┼čmi┼čtir. Yeni yerle┼čim yeri, eskisinin 2 km. kuzeyinde yer almaktad─▒r. Yüzey ┼čekilleri aç─▒s─▒ndan genellikle engebeli olup, kuzeyi da─čl─▒k güneyi ise plato özelli─či ta┼č─▒maktad─▒r. Do─ču Anadolu Bölgesi'nin iklim özelliklerini gösterir. Yazlar─▒ çok s─▒cak ve kurak, k─▒┼člar─▒ çok so─čuk ve ya─č─▒┼čl─▒ geçmektedir. Yöre halk─▒ tar─▒m üretimi olarak meyvecilik, hububat ve baklagiller ile me┼čgul olmaktad─▒r. Okuma yazma oran─▒ % 95-98 aras─▒ seyretmektedir, ilçenin k─▒rsal kesimlerinde arazinin azl─▒─č─▒ ve genelde susuz olu┼ču sebebiyle geçimini sa─člayamayan halk, istikbâli okumada aram─▒┼čt─▒r. Bu sebeple okuma - yazma oran─▒ yüksektir.

 

ilçede tarihi eser bulunmamakla beraber arkolojik alan bulunmakta bunlar ise ─░sa köy, Karahöyük ve Tarlac─▒k Höyü─čüdür.

 

Tarih : ─░lçenin ne zaman ve kimler taraf─▒ndan kuruldu─ču bilinmemekle birlikte, Anadolu'ya ilk Türk göçlerinin ba┼člad─▒─č─▒ zamanlarda buraya da insanlar─▒n yerle┼čti─či söylenebilir.

 

Gezilebilecek Yerler : ─░lçe merkezine 10 km uzakl─▒ktaki K─▒z─▒k mahallesinde bulunan Bal─▒kl─▒ göl, yine ilçeye 10 km mesafedeki Bemera Çay─▒'n─▒n geçti─či ye┼čilliklerle dolu vadi, ilçenin 3 km uza─č─▒nda Dolayl─▒ Mahallesinde Büyük ba─č ad─▒ndaki kaynak ile Koyuncu mahallesindeki Deliklita┼č, Karababa( Mamahar) Harabeleri, Morhamam, ─░saköy, Karahöyük ,Tarlac─▒k(Ektir), Yukar─▒ Sülmenli, Yeniköy ─░bicek mevkisindeki höyükler, Arguvan Çavu┼čtepesi Arkeolojik Yerle┼čim alan─▒, Yoncal─▒(Birik) Roma Dönemi Ta┼č Köprü, Güngören (Kadabela) Kara Han ve Alhasu┼ča─č─▒ Mahallesi K─▒z─▒lca Han’da gezilecek yerlerden baz─▒lar─▒d─▒r.

 Ba─čl─▒ Mahelleler : Eymir, Konakba┼č─▒, Akören, Koçak, Yukar─▒sülmenli, K─▒z─▒k, Ermi┼čli, Yürekta┼č─▒, Dolayl─▒, Armutlu, Doydum, Çevreli, Çakmak, Bahçelievler, Çay─▒rl─▒, Narmikan, Kurutta┼č, Tepeba─č, Karahüyük, Çavu┼č, Yeni, Kömürlük, Karababa, Göka─čaç, Çiftlik, Parçikan, Göçeru┼ča─č─▒, Yamaç, ─░saköy, Bozan, Tatk─▒n─▒k, Bahçeli, Tarlac─▒k, ─░çmece, A┼ča─č─▒sülmenli, Morhamam, ┼×otik, Güveçli, Asmaca, K─▒z─▒lu┼ča─č─▒, Kuyudere, Hakverdi, Asar, Alhasu┼ča─č─▒, Yeniköy, Güngören, Gümü┼člü, Gürge, Yoncal─▒ Mahalleleri.

Sayfay─▒ payla┼č