17. ARGUVAN TÜRKÜLERİ SES YARIŞMASI YAPILDI
$baslik

Arguvan türkülerimizin yaşatılması adına , her yıl düzenlenen ve bu yıl 17. Geleneksel Arguvan Türküleri Ses yarışması 

Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı'nın düzenlediği "Arguvan Türküleri Ses Yarışması" nın 17'si Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Konferans Salonu'nda yapıldı.

Arguvan Vakıf Başkanı Hasan Aydın konuşmasında ‘’ Değerli dostlar sayın seçici kurul üyeleri, Sayın Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Sayın Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, Sayın Avcılar Belediye Başkan Yardımcısı Zeynel Suna, Siyasi Parti ve Örgüt temsilcileri, Sivil Toplum Örgüt Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, tüm türkü severler türkü dostları ve bizi hiç yalnız bırakmayan arguvanlılar hoş geldiniz bizi onurlandırdınız. Ayrıca Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkan Sayın Bedrettin Dalan ‘ a Üniversite yönetim ve çalışanlarına bize bu çatı altında yer verdiği için desteklerinden dolayı  Ataşehir Belediye Başkanı Sayın Battal İlgezdi ‘ ye, Yön Radyo , Birgün Gazetesi, Cem Radyon, Kayhan Matbaa, Arda Müzik yönetim ve çalışanlarına desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. 17. yarışmada on yedi kadın sponsor esprisi yaratan ve can veren kadınlarımıza ayrı ayrı teşekkür ederim. Aramıza katılamayan çiçek gönderen katkı sunan değerli dostlarımıza başta Belediye Başkanımız olmak üzere teşekkür ediyorum. Değerli dostlar bu etkinliğimiz amacı türkülerimizi yeni türkülerle , yeni sanatçı adayları katmak ve siz türkü severlerle buluşturmak. Bu yıl ki etkinliğimiz halk ozanımız Ahmet Aşıki adına düzenliyoruz. Aşıki Malatya – Arguvan İsa Köyü’nde doğmuştur. Kavlaklar Kabilesi’ ne mensuptur. Babasının adı Baba Musa’dır. İsa Köyü’nden ayrıldıktan sonra Hacı Bektaş Veli Dergahı’ nı ziyaret edip bir miktar orada kalan Aşıki dönüşte Kayseri – Felahiye ilçesine bağlı Ecirli Köyü’ ne yerleşmiştir. Ecirli’ de 1824(1240) de vefat eden Aşıki Ahmet nefeslerinde ‘Aşıki’ mahlasını kullanmıştır. Aşıki aynı zamanda Şahsultan’ ın nefeslerinin aşığıdır. Değerli dostlar on finalistimizin sahne alacağı etkinliğimizin başarı sonuçlar getirmesi yeni kazanımlar olmasını diliyor, hepinize iyi seyirler ve dinlemeler olsun. Saygılar sunuyorum” dedi

 

 Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ise konuşmasında” Sevgili Arguvanlı Hemşehrilerim değerli Arguvan dostları Arguvan Vakfımızın düzenlemiş olduğu 17. Geleneksel Arguvan Türküleri Ses Yarışmasına hoş geldiniz. Bugün burada 17.sini düzenlediğimiz etkinliğimizin kültür açısından ne kadar önemli olduğunu, kültürümüzün ne kadar değerli olduğunu bir kez daha hepimize gösteriyor. Bugün aramızda çok değerli dostlarımız var. Bende hepinize katılımınızdan dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu arada tüm Arguvanlı hemşehrilerimizin, Arguvan’ da yaşayan sevgili Arguvanlıların hepinize çok selamlarını getirdik. Arguvan kültürü hoşgörü ve mütevaziliğin kültürüdür. İncinsen de incitme kültürünün devamıdır. Popüler kültürlerin ne kadar çabuk saman alevi başladığını ve çok kısa sürede söndüğünü biliyoruz, ama Türk Halk Müziği türkülerinin hiç bir zaman bitmediğini görüyoruz. TRT‘ de dahil bu kadar uzun soluklu bir yarışma olmadığını ve 17.sini düzenlerken ayrıca Arguvanlılar adına büyük bir gurur duyuyoruz. Arguvan Vakfının ne kadar önemli bir misyon üstlendiğini ne kadar güzel işlere imza attığını görmüş oluyoruz. Bu nedenle vakfımızla bir kez daha gurur duyuyoruz. Kendisi küçük adı büyük ilçemiz hakkında sizlere biraz da bilgi vermek istiyorum. Arguvan’ a desteği için Sayın Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ ye burada olan ekibine huzurlarınızda bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.  Arguvandaki gelişmeler ve projelerden bahseden Kızıldaş sözlerini tüm finalistere başarılar dileyerek bitirdi.

Belediye Başkanımızın konuşmasından sonra on yedi kadın sponsorlarımız üzerlerinde ozanlarımızın fotograflarının olduğu tişörtler ile yakın zamanda kaybettiğimiz Tayfun Talipoğlu’ nun seslendirdiği Dostlar Merhaba türküsü eşliğinde sahneye çıktı.

Yarışmanın jürisi Ali Rıza Uğurlu, Özlem Özdil, Hüseyin Turan, Ali Yılmaz, Deniz Güneş'ten oluştu. 

Yarışmacıların türkülerini yorumlamalarının ardından jüi üyeleri kazananları açıkladı.

"17. Arguvan Türküleri Ses Yarışması"nın birincisi  Aysu Altunbaş oldu. İkinciliği İrfan Yılmaz alırken Uğur Çelik ise üçüncü oldu. 

Yarışmayı kazananlara ödüllerini Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş verdi.

 Jüri üyelerine plaketlerini ise Yön Radyo Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Emiroğlu takdim etti. 

 

Copyright © 2016. Arguvan Belediyesi.